POŁOŻENIE

Turystyka
Nie odkryte jeszcze przez turystów tereny gminy oferują azyl zwolennikom wypoczynku w ciszy i samotności. Duże obszary zieleni, jeziora i rzeki sprzyjają uprawianiu aktywnego wypoczynku.
Jezioro Olecko Małe, nad którym leży wieś, jest doskonałą bazą wypadową dla zwolenników nie tylko turystyki wodnej ale również pieszej lub rowerowej. Malowniczo położone wśród wzgórz jezioro, oferuje bogactwo ryb i możliwość uprawiania sportów wodnych.
Na terenie naszej gminy istnieją również dogodne warunki uprawiania sportów zimowych, szczególnie narciarstwa. Po długich, czynnie spędzonych dniach, wieczór można spędzić w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach wyposażonym m.in. w sprzęt komputerowy, bilard oraz nagłośnienie umilające pobyt w Ośrodku. Warto wspomnieć, że właściwe zaopatrzenie dla turystów gwarantuje liczna sieć sklepów na terenie gminy.
W 2010 roku oddano do użytku pole biwakowe położone na dawnej strzelnicy. Na obiekcie znajdziemy m.in. zadaszone wiaty ze stołami, murowane miejsca na ogniska, natryski oraz toalety. Pole jest dostępne bezpłatnie dla każdego chętnego – zarówno z terenu Gminy Wieliczki jak i całej Polski, z turystami zagranicznymi włącznie.
Przyjeżdżając do Wieliczek warto odwiedzić zabytki. Najcenniejszym zabytkiem klasy „0″ jest kościół wykonany z modrzewia. Wybudowany on został w 1677 roku. W latach 2009-2011 wnętrze kościoła zostało odnowione. Warto tu obejrzeć także młyny wodne z przełomu XIX i XX w. znajdujące się w Starostach i Nowym Młynie. Na terenie gminy znajdują się też liczne cmentarze z I wojny światowej w Sobolach, Wieliczkach, Norkach, Nowym Młynie i Markowskich.
Przez Gminę Wieliczki przepływa rzeka Lega – prawobrzeżny dopływ Biebrzy. Rzeka daje możliwość urządzenia spływu kajakowego z jednoczesną możliwością zobaczenia zabytkowych młynów wodnych.
Pole biwakowe w Wieliczkach